12 Juli 2010

Frania

Zdjęcia otrzymałam od przesympatycznej pani Ani,  
u której urodziła się Franciszka i są własnością hodowcy.

Po tragicznej  śmierci naszej Zuzki- naszej ukochanej 10 letniej kotki z rakiem, ostatnie 3 tygodnie były dla nas trudne. Zuzy brakowało na każdym kroku.
Decyzję podjęliśmy wczoraj- miejsce Zuzi zajmie Francesca- 4-miesięczna kotka tajska z wielopokoleniowym rodowodem.
Powyżej zdjęcia naszej Franki.O rasie kota tajskiego:
Opis i zdjęcie ze strony: http://www.tajski.koty.tasdj.pl/
Koty tajskie- to rasa powstała po krzyżówce kota birmańskiego z syjamskim.

Wzorzec rasy ustalony w Stanach Zjednoczonych od 1990 r. obowiązuje także w Niemczech na podstawie zatwierdzenia przez światowy związek WCF. Decyzję tę uznały także niektóre niezależne związki. W Polsce nazwa ta jeszcze się nie upowszechniła. Idealny kot tajski jest średniej wielkości, raczej masywny, lecz zarazem elegancki w ruchu. Ma harmonijne proporcje ciała i okrągławe kształty; jest silnie umięśniony.
Głowa jest okrągła, a policzki i czoło są uwydatnione, profil nosa - poczynając od sklepionego czoła - tworzy linię wypukłą. Górna powieka ma kształt migdałowaty, dolna zaś - okrągły, co razem stanowi o wyglądzie typowego kota tajskiego. Szeroki rozstaw oczu i średnia ich wielkość odróżniają oczy kota tajskiego od oczu kota syjamskiego. Oczy powinny być możliwie intensywnie ciemnoniebieskie; jasne lub bladoniebieskie z początkowego okresu hodowli tej rasy nie są już tolerowane i wykluczają koty z dalszej hodowli.
Pyszczek jest lekko zaokrąglony, w żadnym razie nie może być ostro zakończony jak u syjamów, harmonizuje z ogólnym wyglądem głowy. Dobrze rozwinięty podbródek tworzy z profilu jedną linię z czubkiem nosa. Uszy są średniej wielkości, szerokie u nasady, lekko zwrócone do środka i trochę bocznie osadzone. Głowa wraz z uszami trochę przypomina kształtem jabłko.
Ciało robi wrażenie dużego i mocnego, z dobrze rozwiniętą klatką piersiową. Linia grzbietu ku tyłowi lekko się wznosi, co jest spowodowane przez nieco dłuższe tylne niż przednie kończyny. Kark nie może być zbyt długi i robi ogólne wrażenie muskularnego. Kończyny także nie mogą być za długie i muszą mieć proporcje stosowne do reszty ciała. Końce łap są okrągławe. Ogon jest średniej długości, u nasady nieco grubszy, ostro zakończony. Mocne i ładne futro ściśle przylega do ciała, jednak nie jest tak rzadkie jak typowe futro syjamów. Ma mało podszycia, lecz mimo to wygląda delikatnie i jest jedwabiste.
Istnieje kilka odmian barwnych. U wszystkich ważny jest wyraźny kontrast między barwą zasadniczą futra a oznakami na głowie. uszach, kończynach i ogonie.
Seal point mają czarnobrązowe oznaki na tle od beżowego do kremowego. Dopuszczalne są ciemniejsze cienie.
Blue point mają szaroniebieskie oznaki na niebieskawym tle. które powinno być możliwie jasne. Czekoladowe i liliowe mają barwę zasadniczą futra i barwę oznak takie same jak syjamy typu nowoczesnego.
To samo odnosi się do red point, tortie point i tabby point. Ostatnie wymienione są jednak jeszcze w stadium eksperymentów hodowlanych i nie mają w pełni dojrzałych cech typowych dla rasy.
(Opis rasy pochodzi z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO)

 ***
Koty tajskie są bardzo spokojne i przyjacielskie
Mają krótką, niealergiczną sierść! Prawie nie linieją!
Lubią dzieci i towarzystwo innych zwierząt, są gadatliwe i uwielbiają pieszczoty.
W nocy śpią, nie mają natury niszczyciela.

Jest pewny siebie, ciekawski, pogodny. Chętnie uczy się różnych sztuczek.
Otwarty i kontaktowy, lubi być w centrum zainteresowania. Wizyty gości są dla niego doskonałą okazją do popisywania się.
Jest znany z wielkiego przywiązania do człowieka, stratę ukochanego opiekuna może nawet przypłacić zdrowiem.
Wymaga dużo uwagi i stałego kontaktu z właścicielem, ludzką rodzinę traktuje jak członków swojego stada. Jest dosyć głośny i gadatliwy, ale nie jest to cecha bardzo uciążliwa. Jeśli uzna, że jest ignorowany potrafi upomnieć się o swoje prawa i okazać niezadowolenie. Nie lubi samotności, najlepiej czuje wśród innych zwierząt (nie tylko kotów).
Ma silny charakter i zazwyczaj przewodzi w grupie. Jest dość aktywny, chętnie się wspina - zwłaszcza w młodym wieku należy dostarczyć mu rozrywek.
Kotki są bardzo troskliwymi matkami, a kocury pomagają w odchowywaniu potomstwa.
(źródło: http://www.koty.pl/katalog-ras/art28,kot-tajski.html)

***
Mam nadzieję, że kolejna notka w zakładce" Frania" będzie już z fotkami Franusi w naszym domu:)

3 Kommentare:

 1. sliczna (doslownie) inwestycja:)

  AntwortenLöschen
 2. współczuję śmierci pupilka,a Frania jest przesłodka :)

  AntwortenLöschen
 3. Koczes kochana,ja mam także śliczną tajeczkę- Roxi. Ma 7 miesięcy i mnóstwo energii...
  Czy to może od pani Ani z Żywca? Ja swoje maleństwo wypatrzyłam w hodowli warszawskiej Chaber, ale gdy szukałam to byłam wirtualnie w wielu hodowlach...Frania jest przesłodka, pozdrowienia

  AntwortenLöschen

Dziękuję za odwiedziny i pozostawienie komentarza!